Obraz Ciała a Trauma Seksualna

Przez kilka lat swojego życia chorowalam na bulimie, już w gimnazjum zaczynałam się odchudzać, robiłam diety i głodówki. Byłam brzydka i gruba, byłam tlusciochem.. Nienawidziłam swojego ciała. Naiwnie myslam, że jak zmienię ciało, jak schudne to poczuje się lepiej. Tak sie jednak nie działo.

To wszystko bylo w mojej „chorej” głowie. Bo ja wcale gruba i brzydka nie bylam i nie jestem, ale żeby to zobaczyć musiałam odkryć gdzie takie przekonania powstały i gdzie uznałam swoje ciało za złe, brzydkie i brudne.

Na poczatku chciałabym opisać jak trauma seksualna wpływa na postrzeganie własnego ciała przez ofiarę i dlaczego tak się dzieje.

Trauma sama w sobie oddziałuje na nas całościowo tzn na wielu poziomach, cielesny, mentalnym, emocjonalnym i duchowym. W tym wpisie chciałabym jednak skupić się bardziej na ciele.

Podczas traumy seksualnej ma miejsce naruszenie zewnętrznej fizycznej granicy jaka jest ciało. W skutek tego ofiara wyksztalca chory obraz siebie i swojego ciała. Uznaje że jej ciało jest brudne, zbrukowane, zhanbione, skażone przez to co się stało. Odrzucam je, bo nie chce nosisc pietna z przeszlosci, traumy. Dochodzi do zachwiania integralności między tym co fizyczne (cialo) a tym co psychiczne i duchowe. W psychice powstaje przekonanie, że moje cialo nie jest moje, jest złe, nie chce go. Ofiara obwinia swoje ciało, bo myśli, że pewne jego części sprowokowały oprawce.

Ten fałszywy obraz ciała powstały w wyniku traumy seksualnej powoduje szereg zaburzeń. Poniżej podaję przykłady z czym mogą borykać się osoby wykorzystane seksualnie i jaki ma to ukryty, symboliczny, często nieuswiadomiony związek z ciałem:

* anoreksja – obsesyjnie kontrolowanie ciała, pozbawienie odżywiania ciała, kontroluje swoje ciało, żeby pozbyć się cech kobiecych i nie dopuścić do kolejnych traum, nie umiem kontrolować emocji to kontroluje ciało
* bulimia – moje cialo jest brudne i nie umiem go oczyścić, więc go zanieczyszcze jedzeniem i potem oczyszcze wymiotujac, nie umiem kontrolowac emocji, więc kontroluje ciało,
* otyłość – atak na ciało, zaniedbanie ciała, muszę ukryć kształty ciała, żeby nie prowokować,
* zaprzeczenie kobiecosci (zaprzeczanie swojej płci) – nie chce cech kobiecych, muszę zatuszować swoje kobiece kształty ciała, wtedy będę bezpieczna,
* wzmożone budowanie atrakcyjność – wewnetrznie jestem brudna i brzydka, więc muszę to ukryć poprawiając i eksponując swoje ciało,
* zaprzeczanie atrakcyjnosci – muszę być brzydka, zaniedbać ciało, żeby się chronić, moje ciało było powodem traumy, więc muszę je zaniedbać,
* zachowania autodestrukcyjne na ciele – akceptuję bardziej zewnętrzną ranę ciała niż ranę i ból wewnątrz siebie, moje ciało jest tak zbrukane przez traumę, że muszę je niszczyć, fizyczna forma obwinianie własnego ciała za traumę seksualna.

Jak uleczyć nienawiść do ciała, brudny i fałszywy obraz siebie?

Żeby uleczyć ciało trzeba też wziąć pod uwagę inne nasze aspekty. Musimy połączyć aspekt cielesny, mentalny, emocjonalny i duchowy. Nie da się zrobić jednego bez drugiego. To wszystko w nas się łączy i dąży do zdrowej spójności.

Najpierw musisz wejść w swoją psychikę w podświadomość i zobaczyć skąd ten fałszywy obraz ciała, odnaleźć przyczynę (traume) powyższych zaburzeń, żeby móc ją uleczyć. Musisz zejść do swojego wewnętrznego dziecka i wypuścić to co ono podczas traumy zamrozilo w swoim ciele, uwolnic emocje i napięcia z ciała fizycznego czy oczyścić swoje ciało energetyczne. Wtedy widzisz gdzie ten fałszywy zbrukany, zhanbiony obraz Twojego ciała powstał. Przenosisz to co ukryte w podświadomości do świadomości i zauważasz gdzie i kiedy te nieprawdziwe przekonania powstały. Wszytko opiera się o pracę z wewnętrznym dzieckiem, bo to ono ten negatywny obraz ciała wytworzylo na skutek traumy. Musisz znaleźć przyczynę żeby móc ją uzdrowić. Do tego dochodzi też kolejny aspekt pracy, duchowy. Podczas traumy dusza oddziela sie od ciała i równiez podczas pracy z WD po uzdrowieniu traumy można odzyskać te utracone części swojej duszy.

Uzdrawiajac siebie na wielu płaszczyznach możesz uzdrowić swoje ciało i jego chory obraz. Nie da się tego zrobić skupiając się tylko na ciele, bo jak pisalam wyżej my nie jesteśmy tylko ciałem.

Możesz dodatkowo w swoim procesie uzdrawiania zadbać o ciało np. zacząć uprawiać sport, zmienić dietę na zdrowsza, pielegnowac ciało, isc na masaż czy basen, możesz pozwolić sobie na dotyk, sam przytulać swoje ciało jednocześnie zapewniając swoje wd, że jest bezpieczne i piękne.

Pracując wielotorowo podczas pracy z WD i traumą będziesz w stanie stopniowo uzdrawiać siebie, dzięki temu możesz w skuteczny sposób uleczyć bulimie, anoreksje czy inne zaburzenia opisane powyżej. Bo mimo, iż mają one związek z ciałem, dotyczą Ciebie w całości.

Chce jeszcze dodać, że niekoniecznie osoby mające, któreś z wyżej opisanych zaburzeń musiały przeżyć traumę seksualna w przeszłości. Jednak najistotniejsze jest to, żeby ta przyczynę znaleźć i ją uzdrowić.

Twoje ciało powinno być czyste i przez ciebie akceptowane, zadbaj o to.